عابرشهر|AberShahr .:. در حال بارگذاری می باشد .:.

پاتوق محله، فضایی برای مکث

عابرشهر|AberShahr > شهر > پاتوق محله، فضایی برای مکث

در عصر اطلاعات که سرمای فضای مجازی ارتباطات انسانی مبتنی بر مکث، دیدن، گفتگو و شنیدن را سرد ساخته است نیاز به فضاهای جدیدی داریم تا امکان ارتباط مردم محلات شهری که در پیرامون ما حضور دارند را فراهم سازد. همان­ هایی­ که هم اکنون رو در رو و در جوار ما هستند، به راستی چگونه باید از احوال همسایگان، هم محله­ ای­ ها و همشهریان خویش با خبر شد؟ اجازه بدهید به جای جستجوی پاسخ در کوچه پس کوچه­ های اینترنت، این پرسش را از شهر بپرسیم؟

فضاهای عمومی شهری نظیر مساجد، پاتوق‌ها، میدان‌ها، کوی­ ها و برزن­ ها و هرجای دیگری که فرصت دیدن و دیده شدن، شنیدن و گفتگوی همراه با مکث را فراهم کنند، روح و جان هر شهرند. چنین فضاهایی ویترین و پیش­خوان ساکنان شهر محسوب می شوند. مکانی برای مکث، فضایی برای ارتباط و مرور خاطرات عابرانی که به نوعی متعلق به این مکان­ ها هستند!

در شهر مشهد، از میادین و خیابان­های قدیمی یا بافت قدیمی و تاریخی که می­گذری در امتداد خیابان­ ها یا در دل محلات و بعضاً در کنار ساختمان­ هایی قدیمی، فضاهای رها شده بی دفاع شهری نیز وجود دارد که شهرداری به قصد اجرای تعریض معابر، آنها را تملک نموده است. این عقب رفتگی­ های خاکستری ضمن نامطلوب ساختن منظر شهر مشکلات فراوانی را برای ساکنان بافت و محله­ های شهر نیز بوجود آورده است؛ به همین دلیل شهرداری مشهد در راستای گسترش فضاهای عمومی با بافت فرهنگی و اجتماعی و همچنین استفاده بهینه از ظرفیت­های ایجاد شده در فرآیند تملک املاک واقع در پروژه های شهری تا زمان رسیدن به افق برنامه بلند مدت و تبدیل این اراضی به محیط امن و کارآمد، اقدام به راه اندازی فضاهای متنوع و جذاب‌ شهری تحت عنوان «پاتوق محله» نموده است که این امر تلاشی برای بازآفرینی روح زندگی جمعی در شهر و کوششی در جهت تداوم حس تعلق شهروندان است.

در جوار حرم مطهر رضوی بعد از میدان شهدا کمی بالاتر از خیابان توحید در کنار کالبد سرد خیابان، بناهایی با آجرهای قدیمی با حوض آبی و یک فرو نشستگی‌ یا چند پله برای راهنمایی افراد به سمت سکوهای کنج و فضای گرم آن قرار دارد تا مردم بتوانند در میان بنا مکث نمایند یا به دیواره‌ها تکیه دهند یا بر روی سکوها بنشینند؛ گویی مردم می‌ توانند در این رواق جدار­ه­ای پیاده­ راه بنشینند، گپ بزنند، کتاب بخوانند، ببینند و دیده شوند تا هر چند برای مدتی کوتاه ابزارهای امروزی خود را برای ارتباط کلامی و بصری کنار بگذارند. درواقع عرصه­ هایی که در گذشته شهرداری یا دیگران از ساکنان سابقشان به طریقی ستانده­اند؛ اکنون با این طرح، مدیریت شهری کالبد قدیمی آنها را آراسته و برای طرحی میان مدت به شهروندان هبه نموده است تا روحی تازه به فضاهای عمومی و زندگی جمعی شهری دمیده شود.

لینک دسترسی به مطلب در شهرآرا

معینی
smmoeini@gmail.com
سلام، به عابر-شهر خوش آمدید. اینجا وبگاه شخصی سید محمد مهدی معینی فارغ التحصیل دکترای شهرسازی با گرایش برنامه ریزی شهری از دانشگاه نیوکاسل-انگلستان است. تحصیل و زندگی در شهرهای اروپایی و آمریکای شمالی همراه با بیش از 20سال سابقه کار اجرایی و پژوهشی در مدیریت شهر تهران تجربه ای بس گرانقدر است که امیدوارم بتوانم از این طریق حاصل آنرا به دیگران انتقال دهم.