What is a walkable Street?

ارسال شده در توسط معینی
عابرشهر | AberShahr > واژه نامه > What is a walkable Street?

واکنومیک ابزاری همچون راهیاب ، قابل نصب بر روی تلفن همراه است که میزان پیاده پذیری خیابان و منطقه مورد نظر را با وارد کردن کد پستی به شما اعلام می دارد. این ابزار در حال حاضر تنها شهرهای سانفرانسیسکو، نیویورک، لندن و سایر شهرهای انگلیس را پوشش می دهد در این نرم افزار فاکتورهایی نظیر درک از ایمنی و امنیت؛ پاکیزگی خیابان ها / جمع آوری زباله؛  سرعت واقعی ترافیک ؛تعداد چراغ های راهنمایی؛  عرض پیاده روها؛  کیفیت نور خیابان؛ دسترسی به پیاده روها؛  محلهای عبور پیادگان از خیابان ؛  احترام به محدودیت سرعت و تعداد جای نشستن برای پیادگان را در هر خیابان یا محله محاسبه و بر اساس آن میزان پیاده پذیری آنها را اعلام می کند که نسبت به نرم افزار واک اسکور که قبلا معرفی شد از شاخص های بیشتری برخوردار بوده و فاکتورهای بیشتری را درالگوریتم خود لحاظ می کند

1WhatIsWalkableStreet

اطلاع از فاکتورهای مورد استفاده در این سایت برای کسانی که در زمینه پیاده مداری/ پذیری شهرها مطالعه می کنند، می تواند مفید باشد. بدین منظور در این پست به 8 فاکتور مورد استفاده این نرم افزار اشاره می شود.

ایمنی جاده [1]: تا چه حد شما از ترافیک در این خیابان احساس ایمنی می کنید؟ آمار واقعی تصادفات جاده ای (در صورت وجود)، نوع خیابان، سرعت ترافیک و فعالیت را تحت تاثیر قرارمی دهد.

عبور آسان [2]: به چه میزان عبور ازعرض خیابان در نقاط معین آسان است ؟ چرا که فعالیت ترافیک در خیابان ها، عرض خیابان، موانع فیزیکی و ارائه گذرگاه عابر پیاده را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

پیاده رو [3]: آیا پیاده رو در امتداد خیابان می باشد؟ آیا آنها با کیفیت بالا هستند؟ آیا آنها به اندازه کافی گسترده هستند؟ آیا بسیاری از درهم و برهمی های غیر ضروری / مبلمان در آن قرار دارند؟ آیا آنها پر جمعیت می باشند؟

تپه ای [4] خیابان مسطح یا بر روی تپه فرار دارد؟ چند پله در شیب تند وجود دارد؟ اگر پله در خیابان شیب دار قرار دارد، آیا دستگیره یا نرده یا جای نشستن نیز وجود دارد؟

راهیاب [5]: به چه میزان پیدا کردن راه برای شما در این منطقه یا خیابان آسان است ؟ آیا راحت می شود گم شد؟ آیا نام خیابان، نشانه های عابر پیاده و یا نقشه وجود دارد؟

ترس از جرم [6]: تا چه حد شما از امکان جرم و جنایت در این خیابان احساس امنیت می کنید؟ این با استفاده از آمار جرم و جنایت واقعی (در صورت وجود) و همچنین ترس ادراک شده یا جرم تحت تاثیر قرارمی گیرد.  عوامل دیگر تاثیر گذار بر امنیت عبارتند از: نور، خرابکاری، مزاحمت و میزان حضور پلیس است.

هوشمند و زیبا [7]: چفدرخیابان تمیز است؟  آیا بستر خرابکاری وجود دارد؟ آیا خیابان را به طور منظم تمیزمی شود؟ آیا این خیابان با درخت و یا دیگر پوشش گیاهی سبز است؟ آیا ساختمان های جذاب و با شرایط خوب در آن وجود دارد؟

سرگرم کننده و آرامش بخش [8]: این محل ( خیابان) ، جالب، سرگرم کننده و محبوب می باشد؟ کارها یا چیزهایی که در این خیابان میشود انجام دهید؟ آیا شما این خیابان را به گذران اوقات فراغت و یا عبور کردن انتخاب می کنید ؟ آیا این خیابان یک فضای آرامش بخش است؟ آیا خیابان پر سر و صدا و یا استرس زا است؟ آیا شما می توانید در این خیابان بازی کنید ؟

 


[1] Road safety   [2] Easy to cross  [3] Pavements /Sidewalks  [4] Hilliness  [5]Navigation    [6] Fear of crime  [7] Smart and beautiful   [8] Fun and relaxing

معینی
smmoeini@gmail.com
سلام، به عابر-شهر خوش آمدید. اینجا وبگاه شخصی سید محمد مهدی معینی فارغ التحصیل دکترای شهرسازی با گرایش برنامه ریزی شهری از دانشگاه نیوکاسل-انگلستان است. تحصیل و زندگی در شهرهای اروپایی و آمریکای شمالی همراه با بیش از 20سال سابقه کار اجرایی و پژوهشی در مدیریت شهر تهران تجربه ای بس گرانقدر است که امیدوارم بتوانم از این طریق حاصل آنرا به دیگران انتقال دهم.