برند شهری

ارسال شده در توسط معینی
عابرشهر | AberShahr > شهر > برند شهری

 لینک مطلب در روزنامه شرق

خیابان کینگ / برند شهری

شهرها علاوه بر قدمت تاریخی، فرهنگی، مذهبی، وسعت و جمعیت ، دارای پتاسیل های فراوان دیگری می باشند که می تواند ناشناخته باقی بماند. اما شهرهایی که در رقابت باهم قرار می گیرند تلاش می کنند از تمامی پتاسیل ها برای ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان خود استفاده نموده و از خود نامی و نشانی در عرصه ملی و جهانی بسازند. در این پست اشاره ای خواهم داشت به شهر کوچک کیچنر[۱] با ۲۰۴  هزار نفر جمعیت که در جنوب غربی شهر تورنتو در استان انتاریو در کانادا واقع شده است و بلطف همسایگی با شهر دانشگاهی واترلو ، وجود بیشمار صنایع آی تی و دیحیتال از جمله بلک بری رقیب  ایفون ،  این شهر را به یک شهر منحصر بفرد تبدیل کرده است اما در گذشته بسیاری از دانشجویان دانشگاه واترلو بعد اتمام تحصیل با وجود امکان کار در این شهر به دیگر شهرهای بزرگ کوچ می کردند مدتها بود که شهر کیچنر بدنبال ایجاد هیجان و سر زندگی در مرکز شهر بود تا بتواند شهروندان خود را در شهر راضی نگه دارد. یکی از پروژه های شهر کیچنر طراحی منظر شهری در اصلی ترین خیابان شهر بنام خیابان کینگ بود که از سال ۲۰۰۷ آغاز گشت.  مدیر اجرایی شهرداری کیچنر در ارتباط با اهداف اولیه اجرای این پروژه  می گوید:

“پیامی که ما برای توسعه دهندگان[۲]  و نخبگان[۳] شهری فرستادیم آن است که مردم به دنبال ترویج فرهنگ، هیجان در زندگی و بازی در شهر می باشند. آیا این آن زمانی نیست که شما حرکت خود را با اقدامی عملی در مرکز شهر کیچنر مهیا سازید.”( طرح استراتژیک شهر ، ۲۰۰۷، ص ۱۳).

شهر کیچنر همانند بسیاری از شهرهای موفق دنیا ، بدنبال ایجاد یک برند شهری برای خود می باشد. بسیاری معتقدند که  ایمنی، نو آوری و تسهیلات بکار رفته در این پروژه شهر را در مرکز توجه و جنب و جوش تازه قرار داده است.

 

از اولین اقدامات شهر  در دهه گذشته احیاء و نوسازی مرکز شهر و خیابان کینگ[۴] بوده است. طرح جامع منظر این خیابان تجاری به یک خیابان پیاده پسند[۵] توسط گروه مشاورین آی بی آی [۶] در سال ۲۰۰۷ تهیه و با هزینه ۸/۱۰ میلیون دلار اجرا شد بطور یقین بدون توجه ، رضایت مالیات دهندگان شهر و توجیه اقتصادی ،  امکان اجرای این پروژه با این هزینه هرگز وجود نمی داشت. از مهمتری ویزگی های این پروژه ،آرام سازی ترافیک با الویت به پیادگان ، افزایش ایمنی و استفاده از خلاقیت و نو آوری در جمع آوری و فیلتر کردن آبهای سطحی ، آبیاری مکانیزه درختان و استفاده مجدد از ضایعات اسفالت در این مکان بود. کاشت ۱۲۰ نهال جدید محصور در مسیر پیاده روها و نور افشانی آنها در شب جلوه زیبایی به این خیابان که حال نقش یک پیاده راه را دارد داده داست. گرچه این خیابان بروی وسایط نقلیه موتوری بسته نشده است.  همچنین استقرار ستونهایی ۹۰ سانتی متری استیل خودکار متحرک[۷] در پیاده روها که مانع پارک اتومبیل ها ست امکان افزایش فضای پیاده روها را در فصولی که پیادگان بیشتر از این خیابان در هنگام برگزاری فستیوال های فصلی بخصوص در فصل تابستان استفاده می برنند را فراهم می آورد  ضمن اینکه از نظر سطح دسترسی،  شیب بسیار کم لبه خیابان با پیاده رو،   عبور از خیابان به پیاده رو بدون مانع را برای همه آسان و راحت نموده است.

طراحی دوباره منظر خیابان کینگ بطول کمتر از یک کیلومتر به توسعه همه جانبه پیاده رو و تقاطع های آن انجامید  این طرح نه تنها ایمنی پیادگان را ارتقاء داد بلکه با افزایش سطح دسترسی آسان، راحت و ایمن  به پیادگان، باعث رونق اقتصادی کسب و کار در این خیابان شد. سالانه هزاران نفر برای بازدید و شرکت در فستیوال های این خیابان از سراسر دنیا به مکان می آیند.  . این طراحی امکان بستن خیابان را در هر زمانی برروی ترافیک عبوری و استفاده از فضای آن برای تفریح ، اجتماعات ، جشن ها و کلیه مراسم فصلی برای شهروندان شهر کیچنر فراهم آورده است. هدف از اجرای این طرح پشتیبانی از حرکت پیاده ، افزایش کاربری های متنوع و سر زندگی شهری برای ساکنین، مالکان کسب و کار ، بازدیدکنندگان ( گردشگران) و نهایتا رونق اقتصادی شهر بود.

سرمایه گذاری اولیه در قلمرو عمومی توسط شهرداری کیچنر ابتداء بعنوان یک موتور محرکه درمسیر سرمایه گذاری بخش خصوصی در مرکز شهر تلقی شد. مسئولین شهر کیچنر اعتقاد داشتند که: ” وقتی تعداد عابرین افزایش می یابند ما شاهد کاهش ترافیک موتوری و تحرک بیشتر اقتصاد محلی هستیم. این موضوع پیامی را به سرمایه گذاران می رساند که شهر برای بهبود و بهتر نمودن وضعیت مرکز شهر تعهد و علاقه دارد و اینجا محل خوب و امنی برای سرمایه گذاری آنهاست”[۸] .

[۱] Kitchener

[۲] Developers

[۳] Pioneers

[۴] King Street

[۵] Pedestrian Friendly

[۶] IBI Group

[۷] Removable Bollards

[۸] City of Kitchener- http://www.kitchener.ca/en/businessinkitchener/KingStreetMasterPlan.asp

معینی
smmoeini@gmail.com
سلام، به عابر-شهر خوش آمدید. اینجا وبگاه شخصی سید محمد مهدی معینی فارغ التحصیل دکترای شهرسازی با گرایش برنامه ریزی شهری از دانشگاه نیوکاسل-انگلستان است. تحصیل و زندگی در شهرهای اروپایی و آمریکای شمالی همراه با بیش از 20سال سابقه کار اجرایی و پژوهشی در مدیریت شهر تهران تجربه ای بس گرانقدر است که امیدوارم بتوانم از این طریق حاصل آنرا به دیگران انتقال دهم.